Za technickými památkami do Českého lesa

Datum konání: Od pátku 25. září do pondělí 28. září 2020.

Sraz účastníků: V pátek 25. 9. na adrese objednaného ubytování Plzeň Slovany Slavia VŠ, adresa nám. Gen. Píky, 1 km od hl. nádraží Plzeň, nebo tramvají do zastávky bazén Slovany, okolo 18. hodiny, příp. dle dohody.

Program akce: Pátek 25.9. po příjezdu aktivity dle dohody.

Sobota 26.9. odjezd cyklobusem Mže z aut. nádraží Plzeň v 8.15 hod, příjezd na konečnou zastávku Lesná, Stará Knížecí Huť v 10.05 hod.
Stará Knížecí Huť byla založena majiteli Waldheimského panství knížaty Lobkovici v r. 1710 jako sklářská osada. Ještě v r. 1939 měla osada 21 domů 134 obyvatel. Po r. 1948 po vzniku hraničního pásma obec zaniká a nově je zde vystavěn objekt PS. V současné době je zde 11 adres. Tady začíná okruh NS Sklářství, který nás provede po zbytcích technických památek, které se v krajině ještě dají najít.
Stoupa – zaniklá osada-od r.1710 zde pracovala stoupa na drcení křemene, patřila ke sklárně Stará Knížecí Huť. V r.1930 měla osada 29 usedlostí a 173 obyvatel. Součástí obce bylo Josefovo údolí na Celním potoce s brusírnou zrcadel mlýnem a zámečkem. Zachovány zbytky vodních náhonů a zdiva.
Největší zážitek nás čeká v pokračování zelené tur. Značky – Arnoštova leštírna. Je to jediná u nás dochovaná unikátní technická památka.
Roku 2013 byla objevena historikem p. Procházkou, když objevil pod stromy a vrstvou zeminy vyčnívající kovové rameno. Po odkopání vysoké vrstvy zeminy i padlých stromů se objevily mohutné leštící stroje. Další překvapení bylo o patro níže, v suterénu, kde na 20 m2 objeveno soustrojí s obřími ozubenými koly i otvory pro transmise, jimiž se leštící kotouče ovládaly. Pod zeminou se stroje zachovaly v perfektním stavu. Za název leštírny a jeho vzniku vděčí svému zakladateli Arnoštu Malovci majiteli panství Zahájí (Waldheim  (1827-1843). Leštírna byla Lesy ČR zastřešena a je jejich majetkem. V r. 2015 otevřena pro veřejnost, je nezapomenutelným zážitkem a další pokračování okruhu s modelem vodního kola, zurčícími potoky, to vše vytváří romantikou atmosféru.
Okruh nás zavede okolo Huťského potoka k Huťskému rybníku. Zde byla založena sklárna v r.1743,s názvem Nová Knížecí Huť. v r. 1884 zanikla, ale brusírny pracovaly až do r.1938. Byl zde i panský dům, náhon na  Huťském potoce poháněl Annenskou brusírnu a leštírnu. (Jméno po manželce Arnošta Malovce Anně.) V r.1930 zde bylo 7 usedlostí a 71 domů.
Po prohlídce základů budeme pokračovat okruhem zpět do Staré Knížecí Huti.
Odjezd cyklobusem v 15.50 hod zpět do Plzně, příj 17.42.h. Další program dle dohody.

Neděle 27.9. Dnes je cílem rozhledna Havran. Příjezd stejnou cestou jako v sobotu do Staré Knížecí Huti a odtud po zelené na rozcestí u Stoupy, kde odbočíme tentokrát vlevo a po červené zamíříme k rozcestí U altánku. Modrá značka nás zavede na vrchol Havranu (Rabenberg) 894m/m, kde stojí bývalá vojenská věž pro radiotechnický průzkum sledování navigačních systémů letadel NATO v době studené války, dosah až 500km na území NSR., po odchodu vojáků značně chátrala, díky Klubu vojenské historie Tachov opravena a slavnostně otevřena pro veřejnost 14.6.2014.
Vzdálenost od parkoviště je 7 km, ale převýšení na vrchol je 263 m, takže výstup je náročnější, kruhový výhled na Dyleň, Velký Zvon, Čerchov, Přimdu i Šumavu-Ostrý, Javor je nezapomenutelný.
Návrat zpět stejnou cestou, je nejkratší, pro kola lze použít cyklotrasu od Zlatého potoka vzhůru, stoupání na vrchol je strmé po panelech s mezerami. Návrat k autobusu, odj. v 15.50.hod., příjezd do Plzně 17.42, další program dle dohody.
Nejkratší výstup na Havran je z Německa od chaty Silberhutte 2,5 km, ale jen v případě vlastního auta. V současné situaci je to zatím neřešitelné.

Pondělí 28.9. Dopolední program dle dohody, možnosti – návštěva Plzeňského pivovaru, nebo historického podzemí, Koterov – vesnická památková rezervace a další, ukončení akce v odpoledních hodinách.

Ubytování: Zajištěno v areálu Plzeň Slovany Slavia VŠ, www.bazenslovany.cz  e- mail:   davídek@bazenslovany.cz. Cena ubytování za osobu a noc 220 Kč.

Stravování: V sobotu a v neděli při cestách po Českém lese pouze z vlastních zdrojů.

Přihlášky: Do 31.7.2020 na tel. neb email organizátora.

Doporučené mapy: KČT Český Les sever č. 28.

Kilometráž: sobota okolo 10 km, neděle 15 km.
Organizátor: Draga Gregorová, mobil 728839066,email boblusy@seznam.cz.

Poznámka: Jízdní řád autobusu Mže je z r. 2019.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář